AŞIK SEYRANÎ ile HASBİHÂLİM

AŞIK SEYRANÎ ile HASBİHÂLİM

"Ey Seyranî ! Var mı sözün hatası?

Bulunmaz dünyanın elbet ötesi,

Ermeni'nin, rum'un yağlı ketesi,

Kaypak ! Müslüman'ı dinden çıkarır..."

Aşık SEYRANÎ

 

Ey Seyranî ! Yoktur sözün hatası,

Görünmez hainin şerri, hilesi,

Mankurtun, münafığın desisesi,

Cahil ! Türk'ü töresinden ayırır...

Murat ÇALIK

 

AŞIK SEYRANÎ KİMDİR?

 

Kayseri’nin Develi ilçesi Everek Köyü’nde 1800’de dünyaya geldi. Bir imamın oğlu olan Seyranî önce babasından ders aldı sonra iki yıl kadar medreseye devam etti.


Develi o dönemde âşıkların uğrak yeriydi.

 

Seyranî de genç yaşta saza ve şiire ilgi duydu. Kısa sürede olgun ve usta bir âşık oldu. İstanbul’a gitti. Âşıkların toplandığı semai kahvelerinde düzenlenen atışmalara katıldı. Bu atışmalarda devlet büyüklerini sert dille eleştirmeye başlayınca başı derde girdi. Develi’ye dönmek zorunda kaldı. Daha sonra Halep’e gidip geldi.

 

Şiirlerinde haksızlığa, yolsuzluğa ve her türlü kötülüğe karşı çıkar. Rüşveti, adaletsizliği, cahilliği hiç çekinmeden eleştirir. Devlet büyüklerine yönelttiği taşlamalarda da cesurdur.

 

Hece ölçülü şiirlerinin yanı sıra aruzla yazılmış şiirleri de vardır. Heceli şiirlerinde yalın bir Türkçe kullanır. Çoğu koşma türündeki bu kusursuz şiirler, Develi ağzının özelliklerini yansıtır. Şiirlerinde yaşadığı çağı, gezip gördüğü yerleri bütün güzellik ve çirkinlikleriyle ortaya koyar.

 

Fuzulî, Yunus Emre, Karacaoğlan, Aşık Ömer ve Gevherî’den etkilenmiştir. 1866’da öldüğü kabul edilen, Seyranî’nin şiirleri, kendisinden daha az ünlü olan çağdaşı Ispartalı Seyranî’nin şiirleriyle karışmıştır.

 

ESERLERİ

Yaşadığı dönemin cönk ve dergilerinde yer alan şiirlerini ilk kez Everekli Müftüzade Ahmet Hazım (Ulusoy) toplamış ve Sahihât-ı Seyranî adıyla yayınlamıştır.20.12.2014
0Murat Çalık Karalama Defteri
Закрыть